Ogłoszenie

https://dannystats.createaforum.com/ - Nowy adres strony.

#1 2021-03-02 12:56:40

Danny

Administrator

Zarejestrowany: 2013-06-25
Posty: 689
Punktów :   

🇫🇷 Girondins Bordeaux

4️⃣


🇫🇷 GIRONDINS BORDEAUX 🇫🇷

https://i.postimg.cc/jS92H7C7/5.png


Klub został założony 1 października 1881 roku. Ewidentnie zespół miał problem ze swoją nazwą, ponieważ była ona zmieniana kilkukrotnie na przestrzeni swojego istnienia. Pierwotnie klub nazywał się: Societe de Gymnastique et de Tir de Girondins i był wtedy klubem wielosekcyjnym. Dopiero w 1910 roku powstała sekcja piłki nożnej, ale tylko na rok. W 1919r nastąpiła pierwsza fuzja z drużyną Argus Sport Bordeaux - stąd wzięły się barwy klubu, które funkcjonują do dziś. W 1924 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy na: Girondins Guyenne Sports. W 1930 roku przyszedł czas na kolejną fuzję ze Sport Athletic Bordelais z czego powstała nazwa: Girondins de Bordeaux Football Club. Dopiero w 1945 roku, gdy debiutowali w I lidze nazwa zespołu w końcu się ustabilizowała i brzmi ona jak w tytule tego komentarza. Ich przydomek to "Żyrondyści" i "Granatowo-Biali". Największymi rywalami Żyrondystów są Toulouse FC - ich potyczki nazywane są "Derby de la Garonne". Nazwa wzięła się od nazwy rzeki, która jest położona w pobliżu obu tych miast. Następnym rywalem jest FC Nantes (Derby de l'Atlantique), oraz Olympique Marsylia.

Przyznam się bez bicia, że jak nie interesowałem się jeszcze, aż tak bardzo piłką nożną, a może raczej samą ligą francuską, bo jedyne co wiedziałem, to że Ronaldinho grał w PSG, a Juninho w Lyonie. To powiem Wam, iż za cholerę nie wiedziałem jak czyta się poprawnie nazwę tego klubu. Pomijając fakt, że mój francuski był na tamtą chwilę, na poziomie Dextera(tego z kreskówki) i chodziłem po osiedlu cały czas mówiąc "Omelette du fromage" to dopiero, gdy któregoś razu oglądałem skróty spotkań na Canal+ i sympatyczny Pan Tomasz S. wymówił poprawnie nazwę tego klubu, wiedziałem jak w końcu to brzmi. PS: Mój francuski wcale nie polepszył się od tamtego czasu, a niektórych francuskich nazw drużyn nie umiem/nie wiem jak poprawnie przeczytać po dziś dzień.

Jak napisałem wyżej, Bordeaux debiutował w Ligue 1 w sezonie 1945/46. Nie zagrzali miejsca w pierwszej lidze zbyt długo, bo tylko dwa sezony. Dwa następne sezony spędzili w Ligue 2 po czym wrócili na kilka sezonów do najwyższej klasy rozgrywkowej, a następnie znowu spadli na kilka sezonów. Takie przekomarzanie się trwało do sezonu 1962/63 kiedy wrócili do Ligue 1. Od tamtej pory spadli z ligi tylko jeden raz, w sezonie 1991/92. Na domowym podwórku Żyrondyści mogą pochwalić się naprawdę niezłym dorobkiem trofeów, jednakże na arenie międzynarodowej już niekoniecznie. Co nie znaczy, że nie mieli na to szansy. W sezonie 1995/96 dotarli do finału Pucharu UEFA [Liga Europy], lecz przegrali go, dostając lanie w dwumeczu (Tak, wtedy jeszcze rozgrywano dwa mecze w finale) od Bayernu 5:1 (2:0, 1:3). Obecnego sezonu (2021/22) Żyrondyści na pewno nie będą mile wspominać, ponieważ właśnie spadli z ligi.



⭐️ Największe sukcesy:

🏆 Mistrzostwo Francji (6): 1949/50, 1983/84, 1984/85, 1986/87, 1998/99, 2008/09
🏆 Puchar Francji (4): 1940/41, 1985/86, 1986/87, 2012/13
🏆 Superpuchar Francji (3): 1986/87, 2008/09, 2009/10
🏆 Puchar Ligi Francuskiej (3): 2001/02, 2006/07, 2008/09


⭐️ Najwięcej występów w historii klubu
👤 🇫🇷 Alain Giresse (592) [1970–1986]

⭐️ Najwięcej goli w historii klubu
⚽️ 🇫🇷 Alain Giresse (180) [1970–1986]

⭐️ Najwyższe zwycięstwo w lidze
✔️ 7:0 🇫🇷 AS Saint-Étienne (1984r)

⭐️ Najwyższa porażka w lidze
❌ 0:9 🇫🇷 AS Monaco (1986r)

⭐️ Najwyższe zwycięstwo w europejskich pucharach
✔️ 6:0 🇸🇰 FK Puchov (Puchar UEFA 2002r)

⭐️ Najwyższa porażka w europejskich pucharach
❌ 0:6 🇮🇹 Parma Calcio 1913 (Puchar UEFA 1999r)

📺 Znani piłkarze, którzy tu grali:

🇵🇹 Pauleta
🇫🇷 Sylvain Wiltord
🇫🇷 Christophe Dugarry
🇫🇷 Zinédine Zidane
🇫🇷 Jean-Pierre Papin
🇫🇷 Bixente Lizarazu
🇫🇷 Yoann Gourcuff
🇫🇷 Eric Cantona
🇨🇿 Vladimir Smicer
🇦🇷 Mauricio Pochettino
🇫🇷 Didier Deschamps
🇳🇬 Kalu Uche
🇵🇱 Ludovic Obraniak
🇫🇷 Dominique Dropsy
🇫🇷 Jean Tigana
🇫🇷 Alain Roche
🇲🇱 Cheick Diabaté
🇲🇦 Marouane Chamakh
🇫🇷 Ulrich Ramé
🇨🇿 Jaroslav Plasil
🇫🇷 Jérémy Toulalan
🇫🇷 Bernard Lacombe
🇫🇷 Alain Giresse
🇩🇪 Klaus Allofs
🇧🇪 Marc Wilmots
🇫🇷 Laurent Koscielny
🇧🇷 Denílson
🇩🇪 Dieter Müller
🇳🇱 Wim Kieft
🇫🇷 Hatem Ben Arfa
🇫🇷Mathieu Debuchy
🇵🇱 Grzegorz Krychowiak
🇩🇪 Manfred Kaltz

Ostatnio edytowany przez Danny (2022-05-19 16:21:07)

Offline

 
Tutaj możesz wpisać treść, która ma sie ukazać w stopce forum.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.granaruto-pbf.pun.pl www.dukanowebanitki.pun.pl www.rzeczpospolitaepolska.pun.pl www.gtiteamlebork.pun.pl www.raiders-rd.pun.pl